پنجشنبه 1 آبان 1399   12:32:44


عراق بخواهد؛ صادرات گاز افزایش می‌یابد/ منتظر پاسخ ترکیه برای تمدید قرارداد هستیم

مدیرعامل شرکت ملی گاز اعلام کرد: فعلا قرارداد گازی ما با ترکیه، چهار تا پنج سال اعتبار دارد. هفته گذشته از طریق ویدئو کنفرانس با مقامات این کشور مذاکراتی داشتیم که منتظر پاسخ آنها هستیم. البته هنوز فرصت داریم.

به گزارش خبرنگار اقتصای ایلنا، حسن منتظر تربتی در مراسم رونمایی از طرح ملی بهینه‌سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری اظهارداشت: شرکت ملی گاز با وجود مشکلات سیل و سرما در ابتدای سال شرایط خوبی را در تامین گاز کشور داشت.

وی با بیان اینکه با استفاده از بند «ق» و قانون رفع موانع تولید توسعه خوبی در گازرسانی شهرها و روستاها داشته‌ایم افزود: در دولت دهم و یا زدهم 18 هزار روستا به شبکه گاز متصل شد. چهار هزار روستا نیز در دست اجراست، هزار روستا در سال جاری به شبکه متصل شده و تا پایان سال نیز دو هزار روستای دیگر به شبکه گاز متصل خواهند شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: بند ق باب جدیدی را در حوزه صنعت گاز باز کرده است، به این ترتیب بدون استفاده از منابع دولتی توانستیم توسعه خوبی در حوزه گازرسانی داشته باشیم. بند یاد شده دارای دو بخش توسعه و جایگزینی سوخت و همچنین بهینه‌سازی بوده که البته کمتر مورد توجه قرار گرفته بود.

وی با بیان اینکه به رغم مشکلات و نگرانی های مالی پروژه‌های گاز تداوم داشته و شرایط خوبی داشته‌ایم گفت: دلیل آن این بوده که منابع مالی از محل جایگزینی سوخت و صرفه‌جویی تامین شد.

وی افزود: سال گذشته این‌گونه برداشت شد که با وجود مخزن بزرگی مانند عسلویه باز هم توسعه پاسخگوی میزان مصرف نیست و باید مصرف را کنترل کنیم. بنابراین ابتدای سال تصمیم گرفتیم که از ظرفیت بند ق برای بهینه‌سازی و بهبود اوضاع موتورخانه‌ها در بخش خانگی و تجاری اقدام کنیم.

معاون وزیر نفت گفت: شاید به عنوان فروشنده برای شرکت گاز بهینه‌سازی معنادار نباشد اما اگر در موتورخانه‌ها سه بخش رسوب‌گیری، تنظیم شعله و عایق‌کاری انجام شود تا 10 درصد در مصرف سوخت موتورخانه‌ها جلوگیری خواهد شد ضمن اینکه هزینه‌های مردم نیز کاهش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه سامانه‌ای برای بهینه‌سازی تعریف شده تا متقاضیان در آن ثبت‌نام کنند افزود: پیمانکاران و مجریان این کار نیز که مورد تایید شرکت گاز هستند می‌توانند مشتری یابی کرده و مشخصات را در سامانه ملی اصلاح و بهینه‌سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری ثبت کنند.

وی بیان کرد: پیمانکاران می‌توانند با مالک منازل قرارداد منعقد کرده تا مسئولیت تعمیر اصلاح و بهینه‌سازی را به درستی انجام دهند و با موافقت دو طرف خود را به شرکت‌های گاز استانی معرفی کرده و با تایید شرکت گاز اصلاح انجام می‌شود و مبالغ مالی آن نیز در سامانه ثبت شده و به پیمانکار پرداخت خواهد شد.

وی اعتبار پیش بینی شده برای این طرح را شش هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این اقدام علاوه بر کاهش مصرف سوخت و بهینه‌سازی منجر به اشتغال‌زایی در کشور نیز خواهد شد.

وی یادآور شد: عمده تجهیزات مورد نیاز این طرح از داخل کشور تامین می‌شود.

وی در ادامه به موضوع قطع صادرات گاز به ترکیه اشاره و تصریح کرد:‌ ابتدای امسال صادرات گاز به این کشور قطع شد اما با این حال صادرات نسبت به سال قبل دو درصد افزایش داشته است.

وی همچنین گفت: ما در بخش خانگی و تجاری 13 درصد رشد مصرف داشتیم که به نظر می‌رسد به دلیل شیوع کرونا باشد.

منتظر تربتی همچنین اعلام کرد که صنایع عمده شش درصد رشد مصرف و در بخش نیروگاهی نیز پنج درصد افزایش تامین گاز داشتیم.

وی با اشاره به گازرسانی به سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای دولت 18 هزار روستا گازرسانی شده که اگر این کار انجام نمی‌شد باید روزانه یک میلیون کپسول برای این تعداد روستا تامین می‌کردیم.

معاون وزیر نفت ادامه داد: فعالیت‌های گازرسانی در سیستان و بلوچستان بیشتر در زاهدان بوده و اکنون 90 درصد شهر زاهدان شبکه‌گذاری شده است 40 درصد نیز علمک گذاری شده و هر ماه  10 درصد افزایش خواهد یافت. طبق برنامه تا ماه آینده به 70 درصد گازرسانی خواهیم رسید و تلاش می‌شود که در دیماه 80 درصد شهر زاهدان علمک گذاری شده باشد.

وی درباره صادرات گاز به پاکستان گفت: صادرات گاز به پاکستان از بعد دیپلماسی و حقوقی دنبال می‌شود همه اسناد و مدارک آماده است اما هنوز به نتیجه نرسیدیم که وارد داوری شویم.

وی با ابراز امیدواری از اینکه صادرات انجام شود و به داوری نرویم خاطرنشان کرد: ما تمایل داریم که صادرات به این کشور اجرایی شود ایران آ‌مادگی لازم را دارد آنها باید خط لوله را احداث کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته صادرات گاز کشور دو برابر شده بود خاطرنشان کرد: البته بین میزان صادرات و تامین خوراک پتروشیمی و تزریق گاز به مخازن نفتی باید تناسب وجود داشته باشد ضمن اینکه به تناسب مصرف و درآمدزایی توجه می‌کنیم بیش از صادرات تمایل داریم که گاز را به پتروشیمی‌ها تحویل دهیم تا افزایش درآمد داشته باشیم

تربیتی درباره بهینه‌سازی موتورخانه‌ها گفت: بر اساس این طرح 300 هزرا موتورخانه بهینه‌سازی خواهد شد و چنانچه استقبال شود محدودیتی برای افزایش تعداد نخواهیم داشت.

وی با اشاره به نوسان نرخ ارز و ریسک سرمایه‌گذاری در کشور گفت: با این وجود پروژه خط لوله ششم و نهم توسط بخش خصوصی انجام شد که پروژه موفقی بود.

وی در پاسخ به سوال ایلنا درباره حل مباحث مالی و دریافت مطالبات صادرات گاز به عراق و همچنین برنامه افزایش صادرات به این کشور گفت: موارد مالی مربوط به بانک مرکزی است که امیدواریم در سفر آقای همتی به عراق به نتایج خوبی برسیم.

وی ازود: صادرات گاز به عراق از دو نقطه انجام می‌شود و ما برای تامین میزان صادرات تا سقف قرارداد مشکلی نداریم. افزایش صادرات به این کشور نیز در صورت خواست آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر نفت ادامه داد: در تابستان هم عراق رقم خوبی برداشت کرده است اما باید در نظر داشت که این کشور تحت فشار آمریکا روند صادرات را هر بار به طور موقت تمدید می‌کند از این بابت فعلا حفظ تداوم صادرات در اولویت اول ما قرار دارد.

وی درباره تمدید قرارداد گازی با ترکیه نیز گفت: فعلا قرارداد ما با این کشور چهار تا پنج سال اعتبار دارد هفته گذشته از طریق ویدئو کنفرانس با مقامات این کشور مذاکراتی داشتیم که منتظر پاسخ آنها هستیم. البته هنوز فرصت داریم.

وی یادآور شد: آنها بررسی خواهند کرد و احتمالا بعد از شرایط کرونا وارد مذاکرات جدی خواهیم شد.

به گزارش ایلنا، شرکت ملی گاز ایران همسو با سیاست‌های کلان وزارت نفت مبنی بر بهینه‌سازی مصرف گاز و کاهش آلودگی هوا و هزینه مشترکان همچنین ایجاد اشتغال در کشور طرح ملی بهینه‌سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری را در دستور کار قرار داده است تا با حمایت مالی و فنی از آن دسته از مشترکان گاز طبیعی که سیستم موتورخانه مرکزی گرمایشی دارند نسبت به بررسی وضع فنی آنها به صورت رایگان اقدا م شود با اختصاص و پرداخت هزینه‌های لازم توسط شرکت ملی گاز سیستم موتورخانه مشترکان در بخش‌های سرویس و تنظیم مشعل عایق‌کاری تاسیسات و نصب دستگاه ضد رسوب مغناطیسی ارزیابی، اصلاح و بهینه‌سازی می‌شود. مشترکان واجد شرایط و شرکت‌های دارای رتبه یک تا پنج تاسیسات از سازمان برنامه و بودجه یا .


آرشیو

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.